Fantastiknovelltävlingar (2000-talet)

Från Wikiversity
Hoppa till navigering Hoppa till sök

Det här är en lista över svenskspråkiga science fiction-, fantasy- och skräcknovelltävlingar under 2000-talet. För andra listor, se bibliografilistan.

Huvudsidan för bibliografiprojektet finns under Svenskspråkig fantastik: bibliografi.

Fantastiska E-novelltävlingen 2000[redigera]

Antal bidrag: 52
Jury: Ahrvid Engholm, Rolf Strömgren, Simon Nkangi och Per Jorner

Pristagare:

  • "Hemkomsten", Lars Snith
  • "Närstrid", Johan Theorin
  • "Dockspelaren", Fredrik Stennek

Hedersomnämnanden:

  • "En älvas kyss", Gabriel Nilsson
  • "Förrädiska sinnen", Simon Rothelius
  • "Flykten", Simon Rothelius
  • "Ett offer till Yuurhl", Johan Theorin
  • "Möte på Callisto central", Robert Andersson
  • "Vargnatt", Ingrid Kampås
  • "Månskenssonat", Annika Tholin

Fantastiska E-novelltävlingen 2001[redigera]

Jury: Ahrvid Engholm, Hanna Svensson och Rolf Strömgren

Pristagare:

  • "Det likgiltiga ögat", Peter Fisk
  • "Syntetisk vrede", Gabriel Nilsson
  • "I skuggan av en kejsare", Naseer Alkhouri

Hedersomnämnanden:

  • "Blomsterkransen", Emil Haskett
  • "Den hemlighetsfulla vägen", Jonatan Olofsgård
  • "Den av kråkor hemsökta trädgården", Peter Fisk
  • "Oligochaeta", Roger Persson
  • "Desdemona", Annika Tholin
  • "Nekromantens redutt", Per Jorner
  • "Min stund på jorden", Gunnar Svebring

Mitranias novelltävling 2002

Antal bidrag: 60
Jury: Robert Andersson och Lilian Wiberg
Prissumma: 300 konor till förstapristagaren

Pristagare:

  • "Sommarhuset", Sanna Jonsson
  • "Oväntat besök", Peter Damlin
  • "Till Alfa Centauri", Lars Hellberg
  • "Varelser av liv och död", Josephine Rosén
  • "Missionären", David Taub

Fantastiska E-novelltävlingen 2002[redigera]

Antal bidrag: 38
Jury: Ahrvid Engholm, Rolf Strömgren och Eva Eriksson

Pristagare:

  • "Drömjobb: Dödgrävare", Annika Tholin
  • "Världar i ring", Peter Fisk
  • "Häxan", Gabriel Nilsson

Hedersomnämnanden:

  • "Reflektion", Cassie
  • "Arken", Tomas Eklund
  • "William Vogelsang", Annika Tholin
  • "Missionären", David Taub

Mitranias novelltävling 2003[redigera]

Antal bidrag: 95
Jury: Robert Andersson och Lilian Wiberg
Prissumma: 500 kronor till förstapristagaren

Pristagare:

  • "Min själ har spindelben", Peter Fisk
  • "Lukten", Tomas Eklund
  • "Gudarnas stad", Klara Rohden

Hedersomnämnanden:

  • "Tillflyktsort", Andrea Grave-Müller
  • "Arvet", Bente Danielson

Fantastiska E-novelltävlingen 2003[redigera]

Antal bidrag: 38
Jury: Ahrvid Engholm och Björn Mattsson

Pristagare:

  • "Snarorna", Klara Rohden
  • "Tigerräkan", Alexander Stamou
  • "Tid för sig själv", Peter Lewerin

Hedersomnämnanden:

  • "Knackningar", Cassie
  • "Illusionernas klyfta", Eva Eriksson
  • "Retro", Pierre Eriksson
  • "Bogglarna", Gabriel Nilsson
  • "Rådata", David Taub

Mitranias novelltävling 2004[redigera]

Antal bidrag: 98
Jury: Robert Andersson och Lilian Wiberg
Prissumma: 500/200/100 kronor till första- andra- och tredjepristagaren

Pristagare:

  • "Öga mot öga", Charlotta Jonasson
  • "Ett liv för ett annat", Linus Andersson
  • "Barriären", Tomas Eklund
  • "Sagans väv", Susanne Tellström
  • "Kriget", A.R Yngve

Fantastiska E-novelltävlingen 2004[redigera]

Antal bidrag: 34
Jury: Ahrvid Engholm, Rolf Strömgren och Eva Eriksson

Pristagare:

  • "Spegeln", Åsa Schwarz
  • "AYO938″, Petri Salin
  • "Epigonen", Gabriel Nilsson

Hedersomnämnanden:

  • "Frygisk extas", Petri Salin
  • "Att gräva en grav", Johan Jönsson (skräck)
  • "Stackars Yorick", Petri Salin

Mitranias novelltävling 2005[redigera]

Antal bidrag: cirka 80
Jury: Robert Andersson och Lilian Wiberg
Prissumma: 500/200/100 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

Pristagare:

  • "Eutanasi", Fredrik Granlund
  • "Med öppna ögon", Christofer Emgård
  • "Gyllene", Andrea Grave-Müller
  • "Änglar i vitt", Cecilia Hultberg
  • "Gnomgissel", Daniel Bernhoff

Fantastiska E-novelltävlingen 2005[redigera]

Antal bidrag: 36
Jury: Ahrvid Engholm, Simon Rothelius, Björn Mattsson

Pristagare:

  • "Dårskapens lov", Petri Salin
  • "Spegelmästaren", Johan Jönsson (fantasy)
  • "En del av mig", Viktor Eikman

Hedersomnämnanden:

  • "Varde mörker", Johan Jönsson (science fiction)
  • "Katarinahissen", Peter Harold
  • "Den svarte riddaren", Andrea Grave-Müller
  • "Kapslarna", Linda Eliasson
  • "Omni", Eva Eriksson

Mitranias novelltävling 2006[redigera]

Antal bidrag: 143
Jury: Robert Andersson och Lilian Wiberg
Prissumma: 1 000/400/250 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

Pristagare:

  • "Dolt i jorden", Camilla Linde
  • "Metallkvinnan", Patrik Furubacka
  • "Vargdotter", Maria Nygård
  • "Snyggingen", Eva Eriksson
  • "Mästaren", Gabriel Nilsson

Fantastiska E-novelltävlingen 2006[redigera]

Antal bidrag: 21
Jury: Mats Linder, Mattias Fyhr och Karolina Bjällerstedt Mickos
Prissumma: 500/300/200 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

Pristagare:

  • "Vaken", Gabriel Nilsson
  • "Lisa", Johan Jönsson (science fiction)
  • "Body Art", Lilian Wiberg

Hedersomnämnanden:


  • "Mjölkkannan", Rebecka Töyrä
  • "Tiden i spegelvärlden", K.G. Johansson

Lantbrukarnas Riksförbunds novelltävling "Framtidens bonde" (2007)[redigera]

Antal bidrag: 299
Jury: Hans-Erik Arleskär, Fanny Danielsson, Gun Ekroth, Göran Greider och Gunilla Kindstrand
Prissumma: 30 000 kronor

Pristagare:

  • "Den siste veterinären", Thorild Hallgren

(Lista novellerna i antologin? Antologin saknas ovan?)

Mitranias novelltävling 2007[redigera]

Antal bidrag: 88
Jury: Robert Andersson och Lilian Wiberg
Prissumma: 1 000/400/250 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

Pristagare:

  • "På turné", Anders Nilsson
  • "En dåres försvarstal", Camilla Linde
  • "Dödens fotsteg", Gabriel Nilsson
  • "Staden utan speglar", Pia Lindestrand
  • "Insider", A.R Yngve

Fantastiska E-novelltävlingen 2007[redigera]

Jury: Ahrvid Engholm och Cecilia Wennerström
Prissumma: 500/300/200 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

Pristagare:

  • "Information" av K.G. Johansson
  • "Begränsat minne" av Gabriel Nilsson
  • "Klasskamrat noll" av Erik Johansson

Hedersomnämnanden:

  • "Lukten från källaren", Elli Arbaeus
  • "Mörk tystnad", Rikard Slapak
  • "Trollkarlen", Gabriel Nilsson
  • "Linjen", Håkan Wikell

Mitranias novelltävling 2008[redigera]

Antal bidrag: 110
Jury: Robert Andersson och Lilian Wiberg
Prissumma: 1 000/400/250 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

Pristagare:

  • "Likt skrämda råttor", Gabriel Nilsson
  • "Djävulen på balkongen", Pia Lindestrand
  • "Vid brunnen", K.G. Johansson
  • "Barnen i Bramgroove", Rikard Slapak
  • "Lova", Jenny Holmqvist

ConFuse 2008:s novelltävling[redigera]

Antal bidrag: 27
Jury: John-Henri Holmberg och Anders Bellis

Vinnare (inte rangordnade):

  • "Bingo-Berra", Titti Knutsson
  • "Dixie", Tobias Holmgren
  • "Leveransen", Björn Mattsson

Fantastiknovelltävlingen 2008[redigera]

Antal bidrag: 101
Jury: Cecilia Wennerström, Karolina Bjällerstedt Mickos och Niklas Krog
Prissumma: 500/300/200 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

Pristagare:

  • "MoodMind", K.G. Johansson
  • "En liten incident", K.G. Johansson
  • "Gastronauterna", Petri Salin

Hedersomnämnanden:

  • "Av det som komma skall", Tobias Lundström
  • "Formskiftaren", Tobias Holmgren
  • "Att leka med elden", Arne Sjögren

Eskapix novelltävling (2008)[redigera]

Antal bidrag: 76

Pristagare:

  • "Blodsriten", Camilla Jönsson

Catahyas novelltävling (2008, resultat 2009)[redigera]

Antal bidrag: 65
Jury: Daniel Albertsson, Fredrik Wollentz och Saga Bokne
Prissumma: 1 000/500/200 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

  • "Förfrämligandet", Terje Nordin
  • "Saturion", Martin Holmström
  • "Utflykt", Karin Tjäder

Hedersomnämnanden:

  • "Duvgrå fjädrar", Therese Lindberg
  • "Under höljet", Gabriel Nilsson
  • "Svante", Christina Friborg

Fantastiknovelltävlingen 2009[redigera]

Antal bidrag: 101
Jury: Karolina Bjällerstedt-Mickos, Niklas Krog och Jörgen Peterzén.
Prissumma: 1 000/500/300 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

  • "Plock, plock", Caroline L Jensen
  • "Jordkällaren", K G Johansson
  • "Två komma sextiotre", Torbjörn Wester

Hedersomnämnanden:

  • "Urvärk", Andreas Persson
  • "Körningen", Niclas Tamas

Fantastiknovelltävlingen 2010[redigera]

Antal bidrag: 117
Jury: Karolina Bjällerstedt-Mickos, Niklas Krog, Cecilia Wennerström och Jörgen Peterzén.
Prissumma: 1 000/300/200 kronor till första-, andra- och tredjepristagaren

  • "Mannen vid elden", K G Johansson
  • "En vintersaga", Alba Lundström Ramirez
  • "Författardrömmar", Patrik Centerwall

Hedersomnämnanden:

  • "Artificiell intelligens", Torbjörn Wester
  • "Porträttet", Katarina Aneer
  • "Vedergällningen", Emma Pettersson
  • "Änglarna av kvicksilver och kristall", K G Johansson